חקירות סייבר

תהליך חקירת סייבר או פשע בעולם האמיתי אינו תהליך פשוט: התהליך דורש מעקב אחרי כל קצה חוט אפשרי, תשומת לב לפרטים הקטנים, הבנה במדעים פורנזיים, וחשיבה מחוץ לקופסא. 

תהליך חקירה של פשע דיגיטלי אינו שונה באופן מהותי : גם כאן ייאלצו במשרד החקירות למצוא קצות חוט דיגיטליים, לשים לב לפרטים הקטנים, להיות בעל הבנה במדעי המחשב ולחשוב באופן יצירתי ע”מ להביא ללכידת הפושע.

מה זה בכלל פשעי סייבר/דיגיטל?

פשע סייבר הינו כל פשע המבוצע באמצעות שימוש במחשב, טלפון או כל מכשיר דיגיטלי אחר המחובר לרשת.

חקירות סייבר הם תהליכי החקירה, הניתוח ושחזור הנתונים הדיגיטליים הנעשים לצורך זיהוי ואיתור הפושעים העומדים מאחורי התקיפה.

חוקרי סייבר חייבים להיות מומחים במדעי המחשב. עליהם להבין כיצד עובדות תוכנות מחשב, מערכות קבצים, מערכות הפעלה, רשתות ואפילו חומרה. עליהם להיות בקיאים מספיק כדי לקבוע כיצד מתרחשים האינטראקציות בין המרכיבים הללו, כדי לקבל תמונה מלאה על מה שקרה, מדוע זה קרה, מתי זה קרה, מי ביצע את פשע הסייבר עצמו וכיצד קורבנות יכולים להגן על עצמם בעתיד מפני איומי סייבר עתידיים.

מי משמש כחוקר סייבר?

ישראל היא לא סתם אומת ההיי-טק. חיילים רבים בוגרי היחידות המחשוביות 8200 ו-81 יוצאים לעולם האמיתי בגיל 21 עם ידע בתחום הסייבר שחבריהם ברחבי העולם יכולים רק לחלום עליו. בנוסף, ישראלים רבים המעוניינים להתקבל ליחידות היוקרתיות מלמדים את עצמם כבר בגילאים צעירים מאוד (13-14) כיצד לתכנת, לפרוץ ולזהות פרצות במערכת ממוחשבת.

חקירות סייבר מערבות את מומחי הסייבר הנחשקים הללו. הם יכולים לקיים מעקב דיגיטלי ברמה גבוהה ולזהות את פירצות האבטחה שאיפשרו לתקיפה לקרות. הם יודעים כיצד למצוא עקבות דיגיטליים שהושארו, לחשוף כתובות IP של תוקפים ולאשר את זהותם באמצעות אימות החותמת הדיגיטלית שלהם.

כיצד מפצחים חקירות סייבר?

על מנת לאתר את האנשים שפרצו ואת זהות התוקפים, החוקרים אוספים מידע מכל מקור אפשרי: ספקי שירותי אינטרנט, חברות רשת ואתרים. המידע אותו ינסו להשיג ממקורות אלה כולל את יומן הפעילות, היסטוריית גלישה, פרוטוקולים ותוכנות ששימשו את הפורצים למען פעילותם הבלתי חוקית.

איסוף המידע בחקירות סייבר יכול להיות איטי וממושך מכיוון שהוא דורש אישור חוקי מתובעים וצו בית משפט לקבלת גישה לנתונים הדרושים.

לאחר איסוף המודיעין העסקי הראשוני, צוות מומחים ינתח אותו על מנת למצוא עקבות דיגיטליים שיובילו אל הפושעים. תהליך זה כולל ניתוח נתונים גולמיים של חיבור רשת, כוננים קשיחים, מערכות קבצים, התקני מטמון, זיכרון RAM ועוד. החוקר יחפש טביעות אצבע דיגיטליות בקבצי מערכת, יומני רשת ושירותים, מיילים, היסטוריית גלישה באינטרנט וכו’ כדי ללכוד את הפושע ולהביא אותו לדין.

חוקרים רבים מתייגים את עצמם כחוקרי סייבר אבל, כמשרד חקירות מוביל אנו מבינים את הבדל בין חוקר פרטי בעולם הדיגיטלי לחוקר סייבר. חוקרי הסייבר, המכונים גם בלשי אינטרנט, מתמחים במידע דיגיטלי ובמקרים שבמרכזם באינטרנט ופעילויות מקוונות שונות. זה לא אומר שחוקרי סייבר לא מטפלים בעבודות אחרות, אך ההתמקדות העיקרית שלהם היא בדרך כלל מקוונת. משרדי חקירות מובילים כמו משרד החקירות י.ל. חקירות בראשתו של יהודה לוי יודעים להציע לכם חקירות משולבות הכוללת חקירות סייבר עם חוקרי סייבר וגם חוקרים מסורתיים יותר כדי להגיע אל האמת. 

חקירות סייבר  – איך זה עובד 

על מנת לבצע חקירות סייבר יש כמה דברים חשובים אשר מייחדים חקירות וחוקים מסוג זה: 

הסמכה מיוחדת 

בעוד שחוקרים פרטיים זקוקים לרישיון תקף גם חוקר סייבר זקוק להסמכה וידע לדוגמא הסמכה שמעניקה חברת האנטי וירוס המוביל בעולם חברת McAfee . החוקרים בחקירות סייבר חייבים להתעדכן במכשירים ובטכנולוגיות המתקדמות ביותר. 

התמודדות עם בעיות ספציפיות :

זהו הבדל חשוב במיוחד עבור מי שמחפש שירות ברמה גבוהה: בחקירות סייבר החוקרים מנוסים בעבודה עם מערכות מסוימות של פשעים או בעיות מקוונות. יתכן שהם יוכלו לעזור לכם בבעיות הטרדה מקוונות, doxing, catfishing או התמודדות עם גניבות. חלקם עשויים להתמחות במעקב אחר כתובות IP ויומני נתונים כדי לגלות מאיפה הגיע וירוס למערכת או לשחזר מידע שמישהו ניסה למחוק. וכמובן, רבים מתמחים גם בתוכנות זדוניות, פריצות ותוכנות ריגול. חלקם עשויים אפילו להיות מיומנים בשימוש בטלפונים חכמים לצורך מעקב. 

מיומנות בשירותים דיגיטליים נכונים

ישנם מגוון שירותים מקוונים בהם החוקרים יכולים להשתמש כדי לאסוף מידע, כולל IRBsearch ו Tracers . בנוסף להיותם מומחים בכלים אלה, חוקרי הסייבר משתמשים בכמה שירותים מקוונים ספציפיים יותר כדי לאסוף מידע מפלטפורמות כמו מדיה חברתית. לרבים יש גם ניסיון להשתמש בדארק אינטרנט  כדי לאתר נתונים או אנשים שקשה למצוא אותם.

שירותים נכונים לחברות ועסקים

חקירות סייבר הן חקירות ממוקדות. עסקים עשויים להיתקל באירוע בו הם זקוקים למעקב מיידי, שחזור נתונים או ניתוח. לעתים קרובות לארגונים לאכיפת החוק אין את המומחיות הדרושה לעזור לחברות אלה. חוקרים בחקירות סייבר הם לא רק אנשי אבטחת מידע הם גם חוקרים שיודעים להגיע לחקר האמת ולהגן על שרתי חברות. 

עוד רגליים בשטח 

משרד חקירות מסורתי המתמחה גם בחקירות סייבר יכול בקלות לשלב עבודה בשטח לאיסוף מידע עם עבודתם של חוקרי הסייבר. זה שימושי כשמדובר בחקירות מידע עסקי, חקירות גירושין, ראיונות אנשים, בחקר אזור או שכונה מסוימת. 

התמחות בתיקים שונים 

כפי שבוודאי שמתם לב, החפיפה בין חוקרי סייבר לחוקרים פרטיים משמעותית והיא ממשיכה לגדול. השימוש בכליי סייבר וחקירת סייבר היא לא רק לצרכים עסקיים.  השימוש בעולם הסייבר נעשה גם בחקירות פרטיות כמו: איתור אנשים, בגידות, הטרדות מיניות, חקירות פליליות וכדומה. 

כיצד לבחור חוקר פרטי לחקירות סייבר? 

הדבר הכי חשוב בכל חקירה היא שהיא שתאשר דיסקרטית , זה חובה. הדבר האחרון שתרצו לעשות הוא לסבך את העניינים ולעשות זאת בעצמכם. בעזרת קצת עזרה מקצועית, תוכלו להגיע אל האמת להגן על היקר לכם. מה חשוב לבדוק לפני ששוכרים חוקר פרטי לחקירות סייבר.

האם יש להם רישיון וביטוח?

אחד הדברים הראשונים שעליכם  לברר לגבי משרד החקירות לפני שכירתו הוא האם יש להם רישיון וביטוח או לא. על ידי בחירת עסק עם אישורים מסוג זה, אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שהם יעשו את העבודה כמיטב יכולתם. בקשו לראות רישיון בתוקף.

קבלת מידע על חקירות סייבר בעבר

כשמנסים למצוא את החוקרים המתאימים שיעזור לכם, חשוב גם לברר לגבי חקירות דומות בעבר. באופן אידיאלי, תרצו לבחור משרד חקירות עם ניסיון רב בתחום החקירות להם אתם זקוקים.

השירותים שהם יכולים לספק

לפני שאתם יוצאים לחיפוש חוקר פרטי, עליכם לדעת איזה סוג שירותים אתם זקוקים לו. סוג החקירה שיש לכם יקבע מי מהחוקרים הפוטנציאלים באזור שלכם אתם צריכים להעסיק. להתקשר ולראות אילו סוגי שירותים כל אחד מהחוקרים יכולים להציע היא הדרך היחידה שתוכל להתחיל לצמצם את החיפוש. מציאת משרד חקירות המתמחה בכמה סוגים של חקירות תאפשר לכם טובות. אל תמהרו לבחור במשרד חקירות המתמחה רק בחקירות סייבר. לעיתים רבות יש צורך לשלב חוקרים מסורתיים בחקירת סייבר. 

 

חקירות סייבר – למה י.ל. חקירות 

אנחנו בי.ל. חקירות משרד חקירות מוביל כבר למעלה מעשרים שנה. אנו מבינים היטב כי לא חוקר פרטי מסורתי חייב להישען על הטכנולוגיה המתקדמת בעולם הדיגיטלי בו אנו חיים. משרד החקירות שלנו בראשותו של החוקר הפרטי המוביל יהודה לוי הקימו מערך מיוחד לחקירות סייבר. חוקרי הסייבר שלנו הם בוגרים ובוגרות של יחידות סייבר צה ליות ומשטרתיות. 

אנו משתמשים בעולם הסייבר בכל החקירות שלנו משתמשים בטכנולוגיה המתקדמת בתחום המעקב ומערכות המידע להשיג מידע אמין, איכותי שנאסף באופן חוקי ותקף בבית המשפט. 

חושדת שהוא בוגד בך?
אין עשן בלי אש!

99% ממקרי החשדות מתגלים כמוצדקים!

Open chat