היסטוריה של חוקרים פרטיים

חוקרים פרטיים – איך הכול התחיל בעצם?

למרות שנראה לנו כי חוקרים פרטיים ומשרדי חקירות היו כאן מאז ומעולם והם חלק בלתי נפרד מן המקצועות החופשיים, העובדות מראות אחרת. ההיסטוריה של עולם החקירות הפרטיות לא ארוכה מאוד, היא קצרה ביחס למקצועות דוגמת שופטים או רופאים, אך התפקיד של חוקר פרטי כבר שזור במארג החברתי של העידן המודרני ונראה שחיינו היו הרבה פחות טובים ללא חוקרים פרטיים או משרדי חקירות.

ההיסטוריה שהולידה מקצוע חדש – חוקר פרטי!

החוקר הפרטי הראשון הידוע לנו היה למעשה חייל צרפתי העונה לשם איגן פרנסיס וידו  (Eugène François Vidocq) . אך וידו לא היה רק חייל, הוא הצליח לשלב בחייו גם חיי פשע עשירים והשלים שורה ארוכה של מעשים פליליים. וידו היה הראשון להקים משרד חקירות מודיעין עסקי צרפתי בשנת 1833, ולהפתעת רבים הוא גייס לשירות משרד החקירות הראשון בעולם –  אסירים לשעבר.

רשויות אכיפת החוק לא גילו אהדה רבה למשרד החקירות הראשון של וידו וניסו לא פעם לסגור את המשרד. בשנת 1842 נעצר וידו והואשם בלקיחת כסף שלא כדין, כאשר למעשה פתר מקרה מעילה והונאה רחב היקף. ולמרות שהוא נידון ל-5 שנות מאסר בפועל, הוא שוחרר על ידי בית המשפט לערעורים. אחרי שהציג רשומות שמצא ואיתר אנשים ונתונים בליסטיים וראיות קרימינולוגיות מפלילות. לא בכדי וידו נחשב לחוקר הפרטי הראשון, הישגיו היו מרשימים לאותה תקופה. הוא הראשון שהצליח לשמר ולהוכיח אשמה באמצעות תביעות נעליים, הוא יצר דיו בלתי מחיק ובעצם הניח את היסודות לחקירות פורנזיות שבהן עושים שימוש גם בימינו.

אחרי וידו, התבסס ענף החקירות הפרטיות. תחילה חוקרים פרטיים טיפלו במקרים שבהם רשויות החוק והמשטרה לא יכלו או לא רצו לטפל בהם. חוקר פרטי היה איש חוק בסוף המאה ה-19 והתעסק בעיקר בנושאי עובדים וניהול עבודה. מעסיקים ובעלי הון לא אהבו את רעיון העבודה החופשית, את החופש של העובד להביא רעיונות חדשים ואת זכויות הפועלים, וחוקרים פרטיים שימוש מעין שכירי חרב עבור בעלי הון ועזרו לגופים צבאיים ופרטיים לפזר הפגנות בכוח, גם במדינות זרות.

בארצות הברית ההיסטוריה של חוקרים פרטיים מתחילה באלן פינקרטון נחשב לחוקר הפרטי הראשון.  פינקרטון התפרסם תודות לסיכול ניסיון ההתנקשות בחייו של אברהם לינקולן. הוא החל את הקריירה המקצועית שלו כמאבטח ופתח את משרד החקירות שלו בשנת 1850. סוכניו של פינקרטון שימשו חוקרים פרטיים וסמכויותיהם היו שילוב של סוכני צבא וסוכני בילוש. בזמן מסוים לסוכנות של פינקרטון היו יותר חוקרים פרטיים וסוכנים שיצרו מליציה גדולה מזה שהיה לצבא ארצות הברית, ובשל כך מדינות כמו אוהיו הוציאו את הסוכנות שלו אל מחוץ לחוק.

בעת המחאות שהפרו את השקט התעשייתי של סוף המאה ה-19 נשכרו סוכניו של פינקרטון על ידי אנשי עסקים ואילי הון כמאבטחים שנועדו להגן על המפעלים מפני שביתות עובדים ומפגינים סוררים.  רק בשנת 1920 ענף החקירות הפרטיות החל לפעול כענף לגיטימי ונטול פניות המספק את שירותיו גם לאזרח הפרטי ונגיש לאדם הממוצע. ממש במקביל לחיזוק מעמדו של האדם העובד בעולם המערבי. וכיום, חוקרים פרטיים הם חלק אינטגראלי מהמרקם החברתי. זהו ענף שמתפתח יד ביד עם צרכיו של הציבור. נושאים חברתיים כמו התאגדות, בגידות, עבירות צווארון לבן, ביטוחים, זכויות ילדים ונשים וכו’ הולידו תתי תחומי והתמחויות בענף החקירות הפרטיות והביאו לכך שכיום אנחנו לא יכולים לדמיין את חיינו ללא חוקרים פרטיים.

היסטוריה של חוקרים פרטיים
אז מה היה לנו עד עכשיו?
כותב המאמר: יהודה לוי
כותב המאמר: יהודה לוי

יהודה לוי פועל בתחום החקירות מעל עשרים שנים וסייענו בפיצוח מאות חקירות ותעלומות. כאשר אתם פונים ליהודה לוי , אתם יודעים שאתם נמצאים בצד של המקצוענים.

פוסטים נוספים שאולי יענינו אותך
משרד חקירות בקריית אונו
חוקר פרטי בקרית אונו

חקירות פרטיות ועסקיות הוא תחום מקצועי ומוסדר בישראל. ניתן לבחור בשירותיו של משרד חקירות עבור מטרה פרטית ואישית או עבור צורך עסקי כזה או אחר.

קרא עוד »
חוקר פרטי באשדוד
חוקר פרטי באשדוד

שנם לא מעט מקרים שבגינם יש צורך בשירותיו של חוקר פרטי. לא פעם עולה חשד שבן הזוג בוגד, ישנם ארגונים חושדים כי מרגלים תעשייתיים מנסים

קרא עוד »
סימנים ראשונים לבגידה
סימנים ראשונים לבגידה

זה אף פעם לא נעים להיות במצב שבו בן או בת הזוג בוגדים, אבל לעתים יכולה להיות קיימת חוסר ודאות והבנה לגבי המצב הקיים במערכת

קרא עוד »

חושדת שהוא בוגד בך?
אין עשן בלי אש!

99% ממקרי החשדות מתגלים כמוצדקים!

Open chat